Faculty

Ms. SINIMOL P S
Area Of Specialization

Goods and Services Tax/ Income Tax/Accounting/Financial Management

Educational Profile

• M.Com Finance -M G University
• B.Com Finance and Taxation M.G.University
 

Professional Experience

•    Faculty member of Mar Elias College,Kottappady from June 2011.
•    Faculty member of Indira Gandhi College of Arts& Science from June 2008 to May 2010.
•    Faculty member of Malik Deenar Arts & Science College Adivadu from June 2006 to May 2008.

Additional Qualification

• B Ed - M.G. University

• Elite medalist in FDP on Cost Accounting organized by NPTEL(funded byMinistry of HRD,Govt.of India)

Workshops /
Training / Seminar/
Quiz Attended

•Attended University Level Orientation Programme on Perspectives and  Methodology of Business Studies Organized by the Board of Studies at CMI College, Kottayam.

•Attended  the Faculty  Development  programme on Project Guidance - A Practical  Approach  organized by the Postgraduate  and  Research   Department of Commerce  on Saturday,17 August 2019 at Nirmala College Muvattupuzha.

•Participated in the National webinar on Goods and Services Tax Organized by St. Peter's College, Kolenchery. 

•FDP on Professionalism and Effectiveness in Teaching Domain organized by IQAC Mar Elias College Kottappady.

•Participated in a one- day orientation programme on Digital Learning Through Swayam organized by Mahatma Gandhi University on 15 th November 2019  for University/ College Teachers.
 

Duties & Responsibilities

•    PG Association Co-ordinator in 2017-21.
•    MOOC Mentor 2018 onwards.
•    Coordinator of various events of college fest.
•    Coordinator of On the Job Training in 2013 onwards.
•    Coordinator of various events of the Art festival.
•    IQAC First Criteria Joint Co-ordinator 2019 onwards.
•    College Clubs- Convenor 2019-2022.
•    Nature Club Coordinator in 2019-2022.
•    Student Union Advisor in 2022.
•    SC/ST Co-ordinator in 2019-2022.
•    Arts Coordinator in 2022.
•    Budget & Planning Committee Joint Co-ordinator in 2019-2022.
•    OJT & Internship member in 2022.